Kayserisport s-a calificat in Cupa UEFA dupa un meci nebun! S-au batut 28 de penaltyuri!

VEZI AICI FINALUL NEBUN DIN CUPA TURCIEI

Se intampla si la case mai mari. Kayserispor a castigat miercuri Cupa Turciei, dupa ce a invins pe Genclerbirligi, in urma executarii a 28 de lovituri de departajare, adica a doua cea mai lunga sedinta de penaltiuri din istoria fotbalului european.
Dupa cele 90 de minute de joc si dupa prelungiri, Kayserispor a castigat meciul cu scorul de 11-10, dupa un total de 28 de penaltiuri. Acest titlu ii ofera formatiei Kayserispor un loc in Cupa UEFA.
Echipa Genclerbirligi este una dintre protagonistele celei mai lungi partide cu penaltiuri din istoria europeana tot la un meci din Cupa Turciei, disputat in 1996, cu Galatasaray Istanbul. Echipa din Ankara s-a impus atunci cu 17-16.