Real Madrid a încheiat la egalitate duminică seara, în deplasare, scor 1-1, cu marea rivală Atletico Madrid, în etapa a opta din La Liga.

După ceva de mai bine de o oră de joc, Eder Militao a primit o pasă de la Vinicius Junior şi a deschis scorul în meciul de pe stadionul Civitas Metropolitano.

Thibaut Courtois, în război cu fanii lui Atletico

Era minutul 64, iar portarul Thibaut Courtois a ţinut să le replice suporterilor lui Atletico, aflaţi în spatele porţii sale.

Gesturile belgianului i-au iritat pe fanii „plăpumarilor” care au început să bombardeze careul celor de la Real, aruncând cu diverse obiecte, scrie news.ro.

În minutul 68 arbitrul Mateo Busquets Ferrer a decis să întrerupă meciul şi să trimită jucătorii ambelor echipe la vestiare.

Angel Correa, erou în prelungiri

Partida a fost reluată după zece minute, iar gazdele au reuşit să egaleze în minutul 90+5 când Angel Correa a înscris din pasa lui Javi Galan.

Marcos Llorente a fost eliminat în minutul 90+9 lăsându-i pe elevii lui Diego Simeone cu un om în minus şi derby-ul s-a încheiat la egalitate.

Real ocupă locul secund în clasament, cu 18 puncte. Atletico se află pe locul al treilea, cu 16 puncte. Lider este FC Barcelona, învinsă clar în ultima etapă de Osasuna, scor 2-4.