FC Barcelona a învins-o duminică seara, pe teren propriu, scor 5-1, pe Sevilla, în etapa a 10-a din La Liga.

Catalanii au avut un sfert de oră în care au rezolvat partida cu andaluzii.

Robert Lewandowski a fost din nou în centrul atenţiei, reuşind să înscrie o dublă. Atacantul polonez a deschis scorul în minutul 24, din penalty, iar Pedri l-a majorat patru minute mai târziu.

În minutul 39 Lewandowski a înscris după un corner executat de Raphinha şi a stabilit scorul pauzei.

Barca s-a desprins la patru goluri în minutul 82, prin Pablo Torre, iar în minutul 87 Sevilla a reuşit să marcheze golul de onoare, prin Stanis Idumbo Muzambo

Real Madrid și Atletico Madrid sunt neînvinse, dar FC Barcelona este liderul

Rezultatul final a fost stabilit de același Pablo Torre, în minutul 88, şi FC Barcelona – FC Sevilla s-a încheiat 5-1.

Catalanii ocupă primul loc în ierarhia din La Liga, cu 27 de puncte, peste marile rivale Real Madrid (neînvinsă, dar cu 24 de puncte) și Atletico Madrid (și ea neînvinsă, însă cu doar 20 de puncte), aflate pe locurile 2 și 3.