Clauză nebună la Real Madrid: clubul trebuie să plătească 35.000 de euro pentru fiecare gol!

Real Madrid Endrick Palmeiras Spania
Data publicarii: Miercuri 28 August 2024, 17:53
Data actualizarii: Miercuri 28 August 2024, 17:54

Un jucător de la Real Madrid are o clauză nebună în contract.

Endrick (18 ani), puștiul-minune transferat de Real Madrid de la Palmeiras, a debutat cu gol în La Liga chiar dacă a fost trimis în teren în ultimele minute ale jocului cu Real Valladolid.

Carlo Ancelotti l-a aruncat pe brazilian în joc în minutul 86, iar acesta a marcat golul de 3-0 în minutul 90+6 și a închis tabela.

Endrick poate aduce alți bani în conturile fostei sale echipe

Transferat de Real Madrid pentru 47,5 milioane de euro de la Palmeiras, Endrick poate fi mult mai ”scump” decât ar fi crezut fanii de pe ”Santiago Bernabeu”. Totul se datorează unei clauze din contractul pus la punct de cele două cluburi.

Publicația braziliană Globo scrie că Real Madrid trebuie să plătească suma de 35.000 de euro către Palmeiras pentru fiecare gol marcat de Endrick în tricoul campioanei Europei!

Astfel, dacă atacantul va reuși să ”rupă plasele” în La Liga și UEFA Champions League, Endrick poate aduce alți bani frumoși în conturile fostei sale echipe.

Potrivit site-urilor de specialitate, Endrick este evaluat la 60 de milioane de euro și a semnat un contract valabil până în 2030 cu echipa antrenată de Carlo Ancelotti.