FC Barcelona a învins duminică, în deplasare, scor 3-0, pe Deportivo Alaves, în etapa a 9-a din La Liga.

Catalanii au marcat repede, prin Robert Lewandowski, care a primit o centrare de la Raphinha şi a înscris cu o lovitură de cap în minutul 7.

Tot Raphinha i-a oferit pasa de gol lui Robert Lewandowski în minutul 22, pentru 2-0, iar atacantul polonez a reuşit hattrick-ul cu golul din minutul 32, marcat din pasa lui Eric Garcia. Gazdele au avut un gol anulat, în minutul 45, la Toni Martinez, iar în repriza secundă nu s-a mai înscris.

FC Barcelona s-a impus cu 3-0 şi este pe primul loc în clasament, cu un avans de trei puncte față de Real Madrid, în timp ce Deportivo Alaves se află pe 12, cu 10 puncte.

Jules Kounde, pedepsit de Hansi Flick

Presa internațională anunță că starul catalanilor nu a fost titularizat în partida din La Liga, din cauza faptului că a întârziat la întâlnirea dinainte de meci, motiv pentru care a fost lăsat pe banca de rezerve până în minutul 75.

Până la acest meci, Jules Kounde a fost titular integralist în toate etapa din acest sezon ale campionatului.