Cum explică Ancelotti eșecul umilitor din El Clasico + ce s-a întâmplat la conflictul de pe bancă Spania

Carlo Ancelotti a comentat eșecul drastic suferit de Real Madrid contra rivalei FC Barcelona, scor 0-4, pe Santiago Bernabeu.

După 0-0 la pauză, în urma unei reprize în care Real Madrid a fost surprinsă în ofsaid de nu mai puțin de opt ori și a avut un gol anulat pentru poziția neregulamentară a lui Kylian Mbappe, Barcelona s-a dezlănțuit în actul secund.

Reacția lui Carlo Ancelotti după Real Madrid - FC Barcelona 0-4

Robert Lewandowski a reușit o dublă, marcând după pasele perfecte primite de la Casado (54') și Balde (56'). Finalul de meci le-a aparținut tot catalanilor, care au mai înscris de două ori prin Lamine Yamal (77') și Raphinha (84').

Real Madrid a pus punct astfel unei serii impresionante de 42 de meciuri consecutive fără eșec în LaLiga.

La finalul meciului, Carlo Ancelotti s-a declarat mulțumit doar de prima repriză a echipei sale și a încercat să explice de ce Real Madrid s-a prăbușit în ultima jumătate de oră.

"Părerea mea despre meci este că a fost un joc echilibrat. Am avut șanse de a înscrie, a fost o primă repriză intensă, puteam să marcăm, însă ne-a lipsit acuratețea. Barcelona a înscris apoi de două ori și ne-am pierdut toată energia.

Barcelona a avut apoi spații, noi am riscat în defensivă și le-am permis să aibă multe oportunități pe contraatac. Mi-a plăcut echipa noastră în prima repriză.

Evident, suntem răniți acum, dar vreau să le mulțumesc fanilor care ne-au ajutat până în minutul 90. Nu trebuie să uităm acum tot ceea ce am făcut bun până aici. 60 de minute au fost foarte bune, pe ultimele 30 trebuie să le uităm.

Sezonul este încă lung și nu trebuie să aruncăm la gunoi ceea ce am realizat până acum. Sunt convins că ne vom îmbunătăți.

Ne-am asumat riscuri și știam că Barcelona va avea o linie foarte avansată a apărării. Nu am niciun regret. În prima repriză am jucat la fel ca împotriva lui Dortmund. Ocazii am avut, Mbappe a fost într-un ofsaid milimetric, Vinicius a avut și el o șansă. E un moment dificil, cu atât mai mult cu cât eșecul vine după 42 de meciuri consecutive fără înfrângere", a spus Carlo Ancelotti, la conferința de presă.

Ancelotti: "Un secund al lui Flick nu a fost gentleman"

Ancelotti a fost întrebat și ce s-a întâmplat spre finalul meciului, după ce Barcelona a făcut 4-0. Italianul a fost surprins reproșându-i ceva lui Hansi Flick.

"Ce s-a întâmplat nu a avut legătură cu Flick, ci cu unul dintre secunzii lui, care nu s-a comportat ca un gentleman. I-am spus asta și lui Flick, care a fost de acord cu mine", a spus Ancelotti.