Rodrygo riscă să rateze El Clasico

Brazilianul Rodrygo Goes, atacantul echipei Real Madrid, este incert pentru marele derby cu FC Barcelona, programat sâmbătă seara în liga spaniolă de fotbal, după ce s-a accidentat marţi seara în cursul meciului cu Borussia Dortmund (5-2), din Liga Campionilor, informează EFE, potrivit Agerpres.

Atacantul sud-american a părăsit terenul în minutul 85 al meciului de pe Santiago Bernabeu, după ce a acuzat o problemă musculară la piciorul drept. El urmează să fie supus unor teste medicale suplimentare pentru a se stabili amploarea exactă a accidentări sale.

Borussia Dortmund a condus cu 2-0 în meciul la Madrid, arbitrat de românul Istvan Kovacs, prin golurile înscrise de Donyell Malen (30) şi Jamie Gittens (34).

Rodrygo şi Jude Bellingham au avut şansa de a marca la o acţiune a gazdelor din minutul 37, ambii trimiţând însă mingea în bară.

Real Madrid a reuşit o "remontada" spectaculoasă în repriza secundă, pe parcursul căreia a marcat de cinci ori, prin Antonio Rudiger (60), Vinicius Junior (62, 86, 90+3) şi Lucas Vazquez (83).