Girona - Barcelona Barcelona Girona Spania
Data publicarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 19:43
Data actualizarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 19:43

Barcelona își continuă startul perfect de sezon în La Liga. A câștigat cu rivala catalană Girona, în deplasare, scor 4-1.

Echipa pregătită de Hansi Flick a punctat de două ori în prima repriză, cu ”dubla” lui Lamine Yamal din minutele 30 și 37. În partea secundă a continuat ”asediul” la poarta celor de la Girona.

Barcelona defilează în La Liga: 4-1 cu Girona!

Dani Olmo și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, cu un șut violent din unghi închis, la care Paulo Gazzaniga nu a avut nicio șansă.

Pedri a dus scorul la 4-0 în minutul 64, iar Stuani a punctat pentru 4-1 și a închis tabela în minutul 80.

În urma acestui rezultat, Barcelona ajunge la cinci victorii din tot atâtea partide în La Liga. Cu 15 puncte, catalanii sunt pe primul loc, la patru distanță de urmăritoarele Villarreal și Real Madrid.

În următoarea etapă, Barcelona va avea parte de un test dificil. Se va deplasa pe terenul celor de la Villarreal, una dintre echipele neînvinse în acest debut de sezon.

Girona, revelația sezonului precedent, rămâne pe locul șapte, cu șapte puncte, și se pregătește pentru meciul cu Valencia.