După o primă repriză în care Real Madrid a avut ratare după ratare și chiar și un gol anulat al lui Kylian Mbappe pentru ofsaid, catalanii s-au dezlănțuit în repriza secundă.

Hansi Flick a intrat în istoria Barcelonei

Lewandowski a reușit o ”dublă” în doar două minute (54 și 56). Lamine Yamal a dus scorul la 3-0 în minutul 77, iar Raphinha a stabilit scorul final în minutul 84.

Astfel, Hansi Flick a intrat în istoria Barcelonei, drept al doilea antrenor care a reușit să o învingă în deplasare pe Real Madrid în primul său El Clasico.

Primul care a reușit această performanță a fost austriacul Jack Domby, pe numele său rel Richard Kohn. Acest lucru se întâmpla într-un El Clasico din 1926, atunci când Barcelona a învins-o pe Real Madrid cu scorul de 5-1 pe ”Chamartin”.

Cum trăiesc acest moment? Nu este despre mine, este despre echipă, despre fani și despre club. Toți suntem fericiți, dar acum ne gândim la suporteri, pentru că ei merită acest lucru”, a spus Hansi Flick după meci.