Ianis Hagi Deportivo Alaves Gica Hagi Real Madrid Spania
Ionuț Stoica
Data publicarii: Miercuri 15 Mai 2024, 00:09
Data actualizarii: Miercuri 15 Mai 2024, 00:12

Ianis Hagi (25 de ani) a fost titular în Real Madrid - Alaves, meci din etapa #36 din La Liga.

În primele 10 minute din repriza secundă, internaționalul român a avut o fază spectaculoasă.

Ianis Hagi a preluat o pasă primită în careu, a trecut de Ferland Mendy și de Nacho Fernandez și a încercat un șut din întoarcere, la colțul scurt. Deși execuția a fost în forță și foarte bine plasată, decarul lui Alaves nu a avut noroc, căci Thibaut Courtois a avut un reflex senzațional și a respins balonul în corner. VEZI GALERIA

Această ocazie vine după ce la finele primei reprize, internaționalul român a fost aproape de un alt gol de zile mari. Ianis Hagi s-a găsit cu mingea la picior de la o distanță considerabilă, a trecut de Eduardo Camavinga și și-a încercat norocul dinafara careului. Portarul belgian a fost pe fază și a eliminat orice pericol.

Șutul lui Hagi a fost postat pe pagina oficială a celor de la La Liga, cu descrierea: "Ce efort mare face Thibaut Courtois ca să-i salveze mingea lui Ianis Hagi"

"Fiul unei legende" a scris presa spaniolă despre Ianis Hagi

Ianis Hagi a revenit în primul 11 a celor de la Deportivo Alaves după o absență de patru luni. Ultima dată, internaționalul român a fost titularizat în partida cu Athletic Bilabo din Cupa Spaniei, terminată cu victoria bascilor, scor 2-0.

„Sunt destul de mulți foști jucători ai lui Real Madrid în primul 11 al lui Alaves dar și fiul unei legende, Gică Hagi”, au scris spaniolii de la MARCA.