Data publicarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 16:25
Data actualizarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 16:25

Joao Cancelo, fundașul dreapta portughez a decis unde vrea să joace sezonul viitor.

Ajuns în septembrie 2023 la Barcelona, după ce Manchester City l-a trimis sub formă de împrumut, Joao Cancelo avea să își petreacă restul sezonului 2023/24 în flancul dreapta al echipei catalane.

După cum s-a vehiculat în ultima vreme, se pare că acest aranjament va continua pentru cel puțin încă o stagiune, cu opțiune de transfer definitiv.

Cancelo, fundaș lateral în vârstă de 30 de ani, le-a picat cu tronc spaniolilor, care îl doresc în continuare. În sezonul proaspăt încheiat, portughezul și-a trecut în cont 42 de meciuri, în care a marcat patru goluri și a oferit cinci pase decisive.

Joao Cancelo a ales! Unde va juca sezonul viitor

Pus în situația de a-și alege viitorul club, Joao Cancelo a ieșit în fața presei și a spus tot ce avea pe suflet. Portughezul se simte bine în Catalunia, unde se află alături de familie și speră să rămână aici pentru încă un sezon.

"Îmi place să fiu la Barcelona. Mă simt foarte bine aici. Familia mea, fiica mea, soția mea, și ei sunt de acord. Sper ca și la anul să fiu aici", a spus Joao Cancelo, citat de arhicunoscutul jurnalist italian Fabrizio Romano.

Cancelo conduce Portugalia la EURO 2024

Joao Cancelo a fost pe teren pentru 90 de minute, unde avea să fie înlocuit în finele partidei de către Nelson Semedo.

Portugalia a învins dramatic, cu scorul de 2-1. Cehia a condus cu 1-0 din minutul 62, după golul lui Provod, însă autogolul lui Hranac și reușita tânărului Francisco Conceicao din minutul 90+2 au adus victoria lusitanilor.

Campionatul European din Germania 2024 se va disputa în perioada 14 iunie - 14 iulie și va fi transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO. Cele mai importante faze vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO.

Cum arată lotul Portugaliei pentru EURO 2024

• Portari: Diogo Costa (FC Porto), Jose Sa (Wolverhampton), Rui Patricio (AS Roma).
  • Fundași: Ruben Dias (Man. City), Joao Cancelo (Barcelona), Pep (FC Porto), Nuno Mendes (PSG), Antonio Silva (Benfica), Danilo Pereira (PSG), Diogo Dalot (Man. United), Goncalo Inacio (Sporting), Nelson Semedo (Wolverhampton).
  • Mijlocași: Palhinha (Fulham), Ruben Neves (Al-Hilal), Vitinha (PSG), Joao Neves (Benfica), Bruno Fernandes (Man. United), Otavio (Al Nassr).
  • Atacanți: Bernardo Silva (Man. City), Rafael Leao (AC Milan), Pedro Neto (Wolverhampton), Francisco Conceicao (FC Porto), Diogo Jota (Liverpool), Joao Felix (Barcelona), Goncalo Ramos (PSG), Cristiano Ronaldo (Al Nassr).