Kylian Mbappe, OUT! Cât va lipsi francezul după ce a ieșit accidentat în meciul cu Alaves Spania

Kylian Mbappe a suferit o accidentare în victoria Realului împotriva celor de la Alaves, scor 3-2, în etapa a șaptea din La Liga.

Francezul a jucat 80 de minute și a reușit să marcheze un gol, însă a cerut schimbare după ce a simțit disconfort la bicepsul femural al piciorului stâng.

În momentul înlocuirii, Mbappe i-a făcut semn antrenorului Carlo Ancelotti că are o problemă medicală, iar portalul spaniol MARCA a confirmat că starul francez are o leziune musculară. În urma testelor medicale, s-a stabilit că accidentarea este suficient de gravă încât să-l țină departe de teren timp de aproximativ trei săptămâni.

Derby-ul cu Atletico, compromis

Mbappe va rata derby-ul Madridului împotriva celor de la Atletico, programat pentru duminică, 29 septembrie. De asemenea, este foarte probabil ca francezul să lipsească și din următoarele confruntări importante ale echipei sale, inclusiv duelurile cu Lille în UEFA Champions League și Villarreal în La Liga.

Chiar dacă accidentarea nu este una extrem de gravă, staff-ul tehnic al Real Madrid a explicat importanța deciziei lui Mbappe de a se opri la timp.

Ancelotti a recunoscut că a fost îngrijorat după gestul jucătorului, însă a minimizat gravitatea problemei imediat după meci. "Nu pare să fie ceva serios", a spus Ancelotti la conferința de presă, însă testele medicale ulterioare au confirmat că starul francez va fi nevoit să ia o pauză.

Până la accidentare, Mbappe se afla într-o formă de excepție, iar francezul își trecuse deja șapte goluri în cont în doar 9 apariții pentru Real Madrid.

Cota de piață a lui Mbappe este estimată la 180 de milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, iar Real Madrid speră să-l aibă înapoi pe teren după pauza internațională, în meciul împotriva celor de la Celta Vigo, programat pe 19 octombrie.