Real Madrid a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 2-1, pe Celta Vigo, în etapa a 10-a din La Liga.

Kylian Mbappe a deschis scorul pe Estadio Abanca-Balaidos cu un șut senzațional din afara careului în minutul 20, iar Vinicius Junior a trecut pe lângă gol în două rânduri, în minutele 39 şi 41.

Williot Swedberg a egalat pentru Celta după pauză, în minutul 51, dar Vinicius a marcat repede, în minutul 54. Golul brazilianului a fost invalidat de VAR pentru o poziţie de ofsaid, scrie news.ro, însă Vinicius a înscris golul victoriei Los Blancos în minutul 66, din pasa lui Luka Modric.

Luka Modric, cel mai în vârstă ”galactic” din toate timpurile

Veteranul croat, la 39 de ani și 40 de zile, a devenit cel mai în vârstă jucător din istoria lui Real Madrid, depășind recordul legendarului Ferenc Puskas (39 de ani și 36 de zile, în 1966).

Real s-a impus cu 2-1 şi are 24 de puncte, cu ajutorul cărora se situează pe locul secund în clasament. Celta Vigo are 13 puncte şi este pe locul 10.