Nemulțumirea lui Carlo Ancelotti la adresa starurilor lui Real Madrid după remiza cu Mallorca

Carlo Ancelotti la liga Real Madrid Spania
Data publicarii: Luni 19 August 2024, 18:05
Data actualizarii: Luni 19 August 2024, 18:26

Real Madrid a fost ţinută în şah de Mallorca, scor 1-1, în deplasare, într-un meci din prima etapă a sezonului din La Liga.

Echipa antrenată de Carlo Ancelotti, care miercuri a câştigat Supercupa Europei, a deschis scorul la Mallorca prin Rodrygo (13), însă gazdele au egalat după pauză prin atacantul Vedat Muriqi (53).

Ce a declarat Carlo Ancelotti după remiza din La Liga

Tehnicianul italian nu s-a ferit să critice evoluția jucătorilor, mai ales pe cei din apărare, care nu au reușit să țină mai mult de minge și să-i ajute pe colegii din atac cu pase utile.

"Am început bine, dar în repriza a doua ne-a lipsit echilibrul, a fost un meci pe care l-am fi putut pierde. Dacă nu ai echilibru în spate, adversarii au contraatacuri, primești centrări... Nu a fost un meci bun. Trebuie să ne apărăm mai bine, să avem mai mult echilibru pe teren. Suntem o echipă foarte ofensivă, dar echilibrul defensiv este fundamental.

Nu vreau să găsesc scuze. Trebuia doar să jucăm mai bine, cu mai multă atitudine. Când vorbești despre defensivă, este vorba despre atitudine, angajament. Ne-am chinuit să recuperăm mingea, ne-am chinuit să presăm după ce am pierdut mingea. Toate acestea trebuie să fie îmbunătățite.

Echipa a fost prea deschisă, trebuia să fim mai concentrați, mai uniți. Nu este o problemă fizică sau mentală. Este doar o problemă de gândire", a declarat Carlo Ancelotti.