Real Madrid la liga Spania
Data publicarii: Vineri 23 August 2024, 10:32
Data actualizarii: Vineri 23 August 2024, 10:31

Două despărțiri iminente de la campioana en-titre din Spania.

Real Madrid a debutat deja în noul sezon din La Liga. Formația dirijată de Carlo Ancelotti a remizat în prima rundă în deplasare cu Mallorca, scor 1-1ș. Rodrygo (minutul 13) și Muriqi (minutul 53) sunt cei doi marcatori ai confruntării.

Conform Fichajes, Real Madrd se va despărți de doi jucători de la echipa a doua. E vorba despre Marvel, care a stat pe bancă și la prima echipă, resepctiv de Reinier, care a evoluat doar pentru Castilla.

”Marvel va merge în Arabia Saudită, unde are o ofertă bună. Va pleca definitiv de la Real Madrid. Reinier negociază de ceva timp cu Norwich. Discuțiile s-au îndreptat spre un împrumut cu opțiune de cumpărare în 2025”, notează sursa anterior menționată.

Reinier a trecut de-a lungul timpului pe la Flamengo, Borussia Dortmund, Girona, Frosinone și Real Madrid. Marvel nu a plecat din perimetrul grupării ”blanco”.

Ce a declarat Carlo Ancelotti după remiza din La Liga

"Am început bine, dar în repriza a doua ne-a lipsit echilibrul, a fost un meci pe care l-am fi putut pierde. Dacă nu ai echilibru în spate, adversarii au contraatacuri, primești centrări... Nu a fost un meci bun. Trebuie să ne apărăm mai bine, să avem mai mult echilibru pe teren. Suntem o echipă foarte ofensivă, dar echilibrul defensiv este fundamental.

Nu vreau să găsesc scuze. Trebuia doar să jucăm mai bine, cu mai multă atitudine. Când vorbești despre defensivă, este vorba despre atitudine, angajament. Ne-am chinuit să recuperăm mingea, ne-am chinuit să presăm după ce am pierdut mingea. Toate acestea trebuie să fie îmbunătățite.

Echipa a fost prea deschisă, trebuia să fim mai concentrați, mai uniți. Nu este o problemă fizică sau mentală. Este doar o problemă de gândire", a declarat Carlo Ancelotti.