În vârstă de doar 17 ani, Yamal a înscris golul de 3-0 în minutul 77 și a intrat în istorie ca cel mai tânăr marcator într-un El Clasico, dar momentul său de glorie a fost umbrit de comportamentul regretabil al unor fani madrileni.

Incidentul care a umbrit victoria Barcelonei

Lamine Yamal a sărbătorit alături de colegii săi în colțul terenului după golul marcat, iar din apropierea tribunei s-au auzit scandări rasiste și xenofobe îndreptate la adresa sa.

Episodul a generat indignare în rândul fanilor și a atras atenția conducerii clubului madrilen, care a reacționat ferm printr-un comunicat oficial.

Real Madrid și-a exprimat regretul față de situație și a condamnat orice tip de comportament bazat pe ură rasială și a anunțat deschiderea unei anchete pentru identificarea celor vinovați.

„Real Madrid condamnă ferm orice tip de comportament care implică rasism, xenofobie sau violență în fotbal și sport și regretă profund insultele adresate de câțiva fani în timpul partidei”, se arată în comunicatul clubului.

Aceștia au mai precizat că vor lua măsuri disciplinare și juridice împotriva persoanelor care se fac vinovate de aceste acțiuni deplorabile.

Lamine Yamal: "Mi-am dorit foarme mult să marchez"

Barcelona a dominat partida de pe Santiago Bernabeu și a marcat patru goluri în repriza a doua.

Robert Lewandowski a înscris două goluri rapide în minutele 54 și 56, urmate de golul lui Lamine Yamal în minutul 77 și reușita lui Raphinha din minutul 84.

După meci, Yamal a vorbit cu entuziasm despre realizarea sa și despre atmosfera de pe Bernabeu.

„Madrid este una dintre cele mai bune echipe din lume, iar faptul că i-am învins cu 4-0 demonstrează că suntem pregătiți pentru orice. Mi-am dorit să marchez și să contribui la această victorie. Este o bucurie enormă să-ți auzi fanii mai tare decât pe cei ai adversarilor”, a spus Lamine Yamal după meci.

Pentru echipa antrenată de Hansi Flick acum urmează un nou derby, de data asta împotriva rivalei din Catalunia, Espanyol.

Cele două formații își vor da întâlnire duminică, 3 noiembrie, pe stadionul "Olimpic Lluis Companys", nu mai devreme de ora 17:15.