Record negativ pentru Real Madrid în El Clasico, din Cupa Spaniei! Nu s-a mai întâmplat așa ceva de 13 ani

El Clasico Cupa Spaniei fc barcelona Real Madrid Spania
Data publicarii: Vineri 03 Martie 2023, 12:37
Data actualizarii: Vineri 03 Martie 2023, 12:56

FC Barcelona s-a impus în manșa tur a semifinalelor Cupei Spaniei, pe Santiago Bernabeu, scor 1-0.

FC Barcelona a câştigat prin autogolul din minutul 26 al lui Eder Militao, care a trimis în plasă după ce l-a talonat pe Kessie în careu, acesta a şutat, iar portarul Courtois a respins exact în piciorul fundaşului brazilian.

Real Madrid a avut un gol al lui Karim Benzema, anulat în minutul 18 pentru o poziţie de offsaid. Returul de pe Camp Nou se va disputa pe 5 aprilie, cele două formații urmând să se întâlnească și în campionat, pe 19 martie.

Record negativ pentru Real Madrid în El Clasico

În confruntarea din Cupa Spaniei, Real Madrid nu a avut niciun șut pe spațiul porții catalanilor, bifând astfel o bornă negativă.

Potrivit statisticilor prezentate de Opta este primul meci din 2010 până în prezent, pe teren propriu, în care Real Madrid încheie fără niciun șut pe spațiul porții adverse.

Carlo Ancelotti, optimist pentru partida retur

La conferința de presă care a avut loc după meci, tehnicianul galacticilor a făcut o scurtă analiză a confruntării, declarând că nu se aștepta ca FC Barcelona să se apere atât de bine.

"A fost un meci bun, cu intensitate și multă presiune. Au avut posesie doar 35%, dar nouă ne-a lipsit eficiența. Ne oferă încredere pentru manșa retur, trebuie să repetăm acest joc și pe Camp Nou.

A fost un pic surprinzător să văd FC Barcelona jucând așa, dar au învățat să se apere foarte bine. Sunt puternici în acest sens. Ne-au scăpat multe mingii", a spus Carlo Ancelotti.