Robert Lewandowski, dublă încântătoare în 140 de secunde contra lui Real Madrid și o ratare uluitoare Spania

Robert Lewandowski (36 de ani), atacantul lui FC Barcelona, a reușit două goluri în decurs de mai puțin de trei minute contra lui Real Madrid.

După o primă repriză discretă, Robert Lewandowski a ieșit la rampă în debutul actului secund. Atacantul polonez l-a învins de două ori pe ucraineanul Lunin, titularizat după accidentarea lui Courtois.

Lewandowski a punctat mai întâi în minutul 54, când a primit o pasă extraordinară de la Marc Casado. Golgheterul polonez a reușit să rămână în poziție regulamentară, chiar dacă defensiva lui Real Madrid a încercat să facă pasul la ofsaid. Rămas singur cu Lunin, atacantul Barcelonei a finalizat de la 16 metri cu un șut plasat, lângă bară.

După 140 de secunde, Lewandowski a mai înscris o dată, iar Barcelona a făcut 2-0. Balde a centrat perfect din flancul stâng, iar polonezul s-a înălțat excelent între Rudiger și Militao și a marcat cu o lovitură de cap.

Lewandowski a ajuns astfel la 10 goluri marcate de-a lungul carierei contra lui Real Madrid. Patru dintre ele au fost reușite în tricoul Barcelonei.

În minutul 66, Lewandowski putea reuși tripla, însă a ratat uluitor din 10 metri. Polonezul a trimis în bară după pasa primită de la Raphinha.