Jurnaliștii spanioli scriu despre o posibilă ruptură între brazilianul Endrick Felipe (18 ani) și managerul Carlo Ancelotti (65 de ani). Atacantul de mare perspectivă a fost lăsat pe bancă în ultimele trei meciuri oficiale disputate de Real Madrid. El nu a mai prins niciun minut pe teren.

Endrick a dispărut din echipa lui Real Madrid

Crescut de Palmeiras, Endrick a ajuns în această vară în vestiarul lui Real Madrid. Pentru el este prima aventură în afara Braziliei. Puștiul sud-american a avut un început promițător de sezon, dar acum a fost tras pe linie moartă.

Endrick a fost folosit în șapte meciuri de Carlo Ancelotti până acum. El s-a remarcat în victoria cu VfB Stuttgart din prima etapă a UEFA Champions Leauge. Introdus în minutul 80, la scorul de 2-1 pentru Real Madrid, Endrick a reușit să închidă tabela la 3-1. Acesta a înscris în prelungirile partidei de pe "Santiago Bernabeu".

Carlo Ancelotti a decis să-l titularizeze în premieră la meciul cu Lille din a doua etapă din UEFA Champions League. Numai că brazilianul nu a mai impresionat și în acest joc, iar antrenorul l-a înlocuit în minutul 57. Acela a fost ultimul meci în care Endrick a fost utilizat.

De la partida cu Lille, disputată pe 2 octombrie, Real Madrid a mai jucat trei meciuri oficiale. Campioana Europei a înfruntat Villarreal (scor 2-0), Celta Vigo (scor 2-1) și Borussia Dortmund (scor 5-2). Ancelotti l-a lăsat pe Endrick pe bancă în toate aceste jocuri.

Cine e Endrick

Brazilienii îl consideră pe Endrick următorul mare talent al țării. Real Madrid a plătit 47,5 milioane de euro pentru aducerea sa de la Palmeiras.

Endrick mai are contract cu Real Madrid până în 2030. Site-ul de specialitate Transfermarkt îi oferă atacantului brazilian o cotă de 60 de milioane de euro.

El a început să joace și pentru naționala de seniori a Braziliei. Endrick a strâns 13 selecții și trei goluri în tricoul "Selecao".

Rămâne de văzut dacă atacantul brazilian va reveni pe teren în următoarele jocuri. Pentru Real Madrid urmează două meciuri de foc. Sâmbătă este programat derby-ul "El Clasico", împotriva rivalei FC Barcelona, după care urmează o deplasare la Valencia.