FC Barcelona a învins duminică, în deplasare, scor 3-0, pe Deportivo Alaves, în etapa a 9-a din La Liga.

Catalanii au marcat repede, prin Robert Lewandowski, care a primit o centrare de la Raphinha şi a înscris cu o lovitură de cap în minutul 7.

Tot Raphinha i-a oferit pasa de gol lui Robert Lewandowski în minutul 22, pentru 2-0, iar atacantul polonez a reuşit hattrick-ul cu golul din minutul 32, marcat din pasa lui Eric Garcia. Gazdele au avut un gol anulat, în minutul 45, la Toni Martinez, iar în repriza secundă nu s-a mai înscris.

FC Barcelona s-a impus cu 3-0 şi este pe primul loc în clasament, cu un avans de trei puncte față de Real Madrid, în timp ce Deportivo Alaves se află pe 12, cu 10 puncte.

Lamine Yamal, critic cu evoluția din campionat

Starul de 17 ani al catalanilor a fost schimbat în minutul 67, iar pe transmisiunea tv s-a observat o atitudine dezaprobatoare.

Într-un interviu acordat pentru Radiogaceta, Lamine Yamal a mărturisit că nu a fost supărat de faptul că a fost scos de pe teren, ci de evoluția slabă pe care a avut-o.

"Sunt foarte exigent cu mine, nu am fost mulțumit de felul în care am jucat, o puteam face mai bine.

Antrenorul m-a întrebat de ce sunt supărat, dacă este din cauză că m-a schimbat sau din cauza jocului. I-am spus că voi fi pregătit 100% pentru meciul următor. Este apropiat de toată lumea, de cei care joacă mai puțin, de veterani, dă multă încredere, iar asta se vede la echipă", a declarat jucătorul.