Clasamentul pe medalii la Europenele de înot pentru juniori. Pe ce loc se află România

clasament pe medalii romania clasament pe medalii Sporturi
Data publicarii: Sambata 09 Iulie 2022, 21:21
Data actualizarii: Sambata 09 Iulie 2022, 21:22

Competiția de la Bazinul Otopeni se încheie duminică seara.

România şi-a conservat locul trei în clasamentul pe medalii la Campionatele Europene de înot pentru juniori din Otopeni, cu şapte medalii (patru de aur şi trei de argint), şi după ziua de sâmbătă în care Vlad Stancu a cucerit argintul în finala de la 800 m liber.

Clasamentul pe medalii la CE de juniori

Pe primul loc, după cinci zile de întreceri, Ungaria a urcat pe primul loc cu 10 medalii (5-3-2), urmată de Polonia 13 (4-3-6-4), România 7 (4-3-0), Franţa 9 (3-5-1), Italia 11 (3-4-4), Turcia 8 (3-2-3), Estonia 2 (2-0-0), Ucraina 3 (1-1-1), Bosnia Herţegovina 2 (1-1-0), Germania 3 (1-0-2), Belgia 3 (1-0-3), etc. Un număr de 23 ţări au obţinut cel puţin o medalie la Otopeni.

Ziua de duminică oferă prilejul unei noi demonstraţii de forţă pentru David Popovici, mare favorit în finala de la 100 m liber (ora 17:39), în care poate câştiga a patra sa medalie de aur la Otopeni. De asemenea, Vlad Stancu are serii dimineaţă şi apoi finală la 400 m liber (ora 18:38), dacă se va califica.

În ultima finală a zilei de sâmbătă, la ştafetă 4x200 m liber băieţi, Italia a obţinut aurul cu 7min17sec45/100, urmată de Turcia (7min20sec99/100) şi Polonia (7min21sec33/100).

Delegaţia României a câştigat până acum şapte medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: 4 de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber şi 50 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi 3 de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber.

• Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin. Agerpres