Eduard Novak, clasat pe locul 7 la urmărire 4.000 m la Jocurile Paralimpice 2024

Eduard Novak Jocurile Paralimpice Sporturi Eduard Novak
Data publicarii: Sambata 31 August 2024, 15:29
Data actualizarii: Sambata 31 August 2024, 15:32

Eduard Novak a ratat calificarea în finala probei de urmărire pe distanţa de 4.000 metri.

Ciclistul Eduard Novak, singurul campion paralimpic din istoria României, a ocupat locul 7 în calificările probei individuale de urmărire pe distanţa de 4.000 metri (categoria 4), sâmbătă, la Jocurile Paralimpice de la Paris.

Novak a fost cronometrat pe velodromul de la Saint-Quentin-en-Yvelines cu timpul de 4 min 33 sec 045/1000, în condiţiile în care doar primii patru clasaţi a intrat în lupta pentru medalii.

• Eduard Novak

Novak, doar pe șapte la urmărire pe distanţa de 4.000 metri

Novak a câştigat aurul la Londra (2012) şi argintul la Tokyo (2021) în această probă.

La 48 de ani, cu 4 medalii paralimpice (1 de aur şi 3 de argint) şi 23 de medalii la Campionatele Mondiale de paraciclism (5 de aur, 13 de argint şi 5 de bronz), Eduard Novak, aflat la a şasea sa ediţie de Jocuri Paralimpice, va mai concura în alte două probe la Paris: contratimp individual pe velodrom (C4), pe 4 septembrie, şi cursa de fond pe şosea (C4-5), pe 6 septembrie.

Vineri, Novak s-a clasat pe locul 7 în proba de contratimp 1.000 m (categoria C4-5).

La Tokyo, Novak a fost primul ministrul al Tineretului şi Sportului care participă la Jocurile Paralimpice.