"Mai poate pierde Ana Bărbosu medalia de la Paris?" Cum a răspuns Mihai Covaliu și ce urmează în cazul care a pus pe jar gimnastica

ana barbosu gimnastica medalie Mihai Covaliu paris Sporturi Ana Bărbosu / Sursă: Getty Images
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 12 Septembrie 2024, 22:24
Data actualizarii: Joi 12 Septembrie 2024, 22:28

Reacția fostului mare sabrer, Mihai Covaliu, despre cazul care stârnit controverse în gimnastica mondială la Jocurile Olimpice de la Paris.

Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu, a declarat, joi, că nu se teme că gimnasta română Ana Maria Bărbosu poate pierde, printr-o decizie a Tribunalului Suprem Elveţian, medalia de bronz câştigată la sol la Jocurile Olimpice de la Paris.

"Vom afla mâine dacă Statele Unite fac întâmpinare (n.r. - la Tribunalul Suprem Elveţian). Nu, eu nu mă tem că Ana Maria Bărbosu poate pierde medalia de bronz. Ana are medalia la gât. Noi luptăm ca şi celelalte două sportive, Jordan Chiles şi Sabrina Voinea, să primească şi ele câte o medalie de bronz. Sunt discuţii, dar nu pot da toate amănuntele. Când vom şti ceva sigur vom comunica. Însă cu siguranţă sunt discuţii foarte, foarte importante", a spus Covaliu la finalul Adunării Generale de alegeri a COSR.

• Ana Bărbosu / Sursă: Getty Images

Gimnasta română Sabrina Maneca-Voinea a făcut apel, la 26 august, la Tribunalul Suprem Elveţian împotriva deciziei Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, care i-a acordat Anei Bărbosu medalia de bronz în finala de la sol, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Tribunalul de Arbitraj al Sportului (TAS) a decis ca medalia de bronz de la sol, la Jocurile Olimpice de la Paris, să revină gimnastei Ana Maria Bărbosu, în urma memoriilor făcute de Federaţia Română de Gimnastică şi de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

În urma acestei decizii, Ana Maria Bărbosu a obţinut medalia de bronz la sol, în timp ce Sabrina Maneca Voinea a încheiat competiţia pe locul 4. Memoriul depus de FRG şi Sabrina Maneca Voinea a fost respins.

Pe 5 august, în finala de la sol, Ana Bărbosu a fost pentru câteva zeci de secunde medaliată cu bronz, însă americanca Jordan Chiles a depus contestaţie şi i s-a mărit nota, de la 13,666 la 13,766, astfel că a terminat pe poziţia a treia. Sabrina Maneca-Voinea a făcut şi ea contestaţie pentru nota primită (13,700), dar aceasta a fost respinsă.

Medalia de aur a fost cucerită de brazilianca Rebeca Andrade, notată cu 14,166, în timp ce argintul a revenit americancei Simone Biles (14,133).

În urma deciziei TAS, Ana Maria Bărbosu a încheiat pe 3, cu 13,700, Sabrina Maneca-Voinea a ocupat locul 4, cu 13,700, iar americanca Jordan Chiles a terminat pe 5, cu 13,666.

România nu mai obţinuse o medalie olimpică la gimnastică artistică din 2012 (Londra), când Sandra Izbaşa câştiga aurul la sărituri, Cătălina Ponor cucerea argintul la sol, iar echipa feminină a României lua bronz.

Echipa feminină de gimnastică a României a revenit după 12 ani la Jocurile Olimpice cu prilejul acestei ediţii. Gimnastele noastre s-au clasat pe locul 7 în finala pe echipe, Ana Maria Bărbosu pe 17, iar Amalia Ghigoarţă pe 22 la individual compus, Sabrina Maneca-Voinea pe 8 la bârnă şi pe 4 la sol, iar Ana Bărbosu pe 3 la sol.

Ana Maria Bărbosu a primit medalia de bronz pe 16 august, în cadrul unei ceremonii desfăşurate pe esplanada Casei Olimpice din Bucureşti. Agerpres