Marian Oprea, medalie de bronz la triplusalt, la CE de la Paris! Transmite-i un mesaj! Sporturi

Marian Oprea a castigat, duminica, medalia de bronz in proba de triplusalt din cadrul Campionatelor Europene de atletism in sala de la Paris.

La prima saritura, Oprea a obtinut si cel mai bun rezultat personal din acest sezon, 17,62 metri. La celelalte sarituri a obtinut rezultate mai slabe, 17.43 si 15,41, ratand trei dintre incercari.

Medalia castigata de Marian Oprea la CE de la Paris este prima pe care sportivul roman a obtinut-o la o competitie majora desfasurata in sala.

Medalia de aur a fost castigata de francezul Teddy Tamgho, care a reusit sa doboare in doua incercari recordul mondial la triplusalt in sala, cu 17,92 metri. Performanta precedenta, care ii apartinea tot lui, era de 17,91 metri.
Medalia de argint a fost obtinuta de italianul Fabrizio Donato cu 17,73 metri.

Tot duminica, in finala probei de 3.000 de metri, romanca Roxana Barca s-a clasat pe locul zece. De asemenea, Cornelia Deiac s-a clasat pe locul 7 in finala de la saritura in lungime.

Tot printre rezultatele pozitive ale Romaniei la CE de la Paris s-a situat si Cristina Bujin, care s-a clasat pe locul cinci in finala la triplusalt.

La CE de sala de la Paris, Romania a deplasat o delegatie formata din 16 sportivi. Obiectivul trasat de FR Atletism a fost obtinerea unei medalii, plus calificarea a doi sau trei sportivi infinala.

Sursa: Mediafax