Obiectiv atins: Romania a terminat pe 7 CM de polo!

Obiectiv atins: Romania a terminat pe 7 CM de polo! Sporturi

Nationala de polo a Romaniei s-a clasat sambata pe locul sapte la Campionatul Mondial de la Roma, dupa ce a invins reprezentativa Canadei, scor 9-6 (2-1, 1-1, 3-3, 3-1), in ultimul meci din cadrul competitiei.

Tricolorii au inceput motivati disputa cu Canada, marcand prin Busila si Ramiro Georgescu, 2-0, in timp ce apararea a functionat si ea la parametri maximi. Scorul primei pauze a fost stabilit de Graham, 2-1.

Repriza secunda a fost mai saraca in reusite, doar cate un gol pentru fiecare echipa, pentru ca in cea de-a treia tricolorii sa se detaseze convingator, 6-3. Canadienii au ripostat insa in ultimul minut, 6-5, pe fondul unor greseli copilaresti ale echipei Romaniei.

In debutul ultimei reprize, Iosep a marit avantajul de la cinci metri, 7-5, iar cand Dina a inscris pentru 9-5, cu doua minute inainte de final, victoria Romaniei nu a mai putut fi pusa la indoiala.

Echipa antrenata de Kovacs Istvan si-a incheiat reprezantatia la Campionatele Mondiale pe locul sapte, cu obiectivul indeplinit (clasarea in primele opt formatii ale lumii).

Golurile Romaniei au fost marcate de C. Radu 2, R. Georgescu 2, Matei 2, Iosep 1, Busila 1, Dina 1.

Tot sambata mai sunt programate partidele Ungaria-Germania (locurile 5-6), Croatia-SUA (pentru medalia de bronz) si finala mare, dintre Spania-Serbia (ora 22.00).