Romania, vice-campioana europeana la tenis de masa! Daniela Dodean a adus punctul Romaniei! Trimite-le un mesaj fetelor: Sporturi

COMENTEAZA MECIUL FETELOR DIN FINALA CAMPIONATULUI EUROPEAN DE TENIS DE MASA

Nationala Romaniei de tenis de masa a ajuns in finala CE unde joaca impotriva Germaniei! Elizabeta Samara (24 de ani, nascuta la Constanta), Daniela Dodean (25 de ani, Arad), Bernadette Szocs (18 ani, Tg. Mures), Iulia Necula (27 de ani, Constanta), Cristina Haraci (21 de ani, Constanta), Camelia Postoaca (21 de ani, Campulung Muscel) sunt reprezentantele noastre.

Finala se desfasoara in sistemul 3 din 5. Daniela Dodean a fost prima aleasa, ea reusind sa o invinga pe Kristin Silbereisen cu 3-1 la seturi!

A inceput meciul dintre Samara si Han Ying - Elizabeta a castigat primul set! Din pacate, actul secund a fost castigat de nemtoaica. Samara se impune in setul 3. Elizabeta a avut ocazia sa se impuna si in setul 4, insa nemtoaica a revenit si am intrat in decisiv. Han castiga in decisiv si restabileste egalitatea la general.

Urmeaza meciul dintre Bernadette Szocs si Shan Xiaona - Szocs joaca extraordinar si conduce cu 2-1 la seturi dupa ce a pierdut primul act. Pana la urma, tanara jucatoare din Romania este invinsa.

Dodean joaca intr-un meci pe care Romania trebuie sa-l castige impotriva lui Han Ying. Daniela castiga primul set insa il pierde pe cel de-al doilea. Dodean se impune in setul 3 insa il pierde pe cel de-al 4-lea. Game-ul decisiv este castigat pana la urma de Han Ying

Germania castiga cu 3-1 si devine noua campioana europeana. Romania obtine argintul