Un incident tragic a avut loc în cadrul Maratonului Internațional București, când un bărbat de naționalitate filipineză, în vârstă de 75 de ani, a decedat după ce a suferit un stop cardiac imediat după ce a terminat cursa.

Raportul medical arată că sportivul nu a răspuns manevrelor de resuscitare și a fost declarat decedat.

Cum s-a întâmplat

Sursele medicale sugerează că bărbatul era cunoscut ca hipertensiv și este posibil să nu fi urmat tratamentul corespunzător.

Acesta participa la Campionatele Mondiale de Maraton Masters, care au avut loc în cadrul Maratonului Internațional București, la care au participat aproximativ 500 de sportivi din peste 40 de țări.

Cea de-a 17-a ediție a Maratonului Internațional București s-a desfășurat în acest weekend, cu peste 12.000 de alergători participând la diverse competiții.

Competiția de maraton a fost câștigată de danezul Jesper Faurschou, cu un timp de 2:23:05, urmat de polonezul Grzegorz Kujawski și românul Silviu Stoica.

La feminin, marocanca Sana Achahbar a obținut victoria cu un timp de 2:39:03, fiind urmată de britanica Julie Briscoe și bulgăroaica Tania Dimitrova.

De asemenea, în cadrul cursei de semimaraton, Dragoș Luca Pop a câștigat cu un timp de 1:06:35, iar la feminin, Ecaterina Cernat a terminat prima cu 1:16:31.