Cu toate acestea, românca a fost eliminată de Xiaona Shan, reprezentanta Germaniei. Meciul a fost unul spectaculos, plin de răsturnări de situație, însă adversara sa s-a impus cu scorul de 3-1 la seturi (12-10, 8-11, 11-1, 11-8).

Vești proaste pentru Bernadette Szocs, după ce a făcut show în China

Începutul partidei a fost extrem de disputat. Szocs a reușit să salveze mingi de set și să aducă meciul în puncte cheie, dar Shan a fost cea care a câștigat primul set cu 12-10.

Românca a revenit în forță în al doilea set, pe care l-a dominat cu mai multe puncte spectaculoase, egalând scorul la seturi, 1-1.

Totuși, Xiaona Shan a avut un set al treilea impecabil, câștigând cu un categoric 11-1. Deși Szocs a continuat să lupte în setul patru și să mențină echilibrul în joc, germanca a câștigat și acest set cu 11-8, obținând calificarea în turul secund.

Cu această performanță, Bernadette Szocs, locul 13 în clasamentul WTT, părăsește competiția, dar nu cu mâna goală. Ea a câștigat un cec în valoare de 5.000 de euro pentru prezența sa în competiție. Dacă ar fi ajuns în turul secund, ar fi primit un premiu de 11.000 de euro.

Din păcate, ziua nu a fost favorabilă nici pentru Ovidiu Ionescu, reprezentantul României în tabloul masculin. Acesta a fost învins de egipteanul Mohamed El-Beiali cu 3-1 (13-11, 11-5, 5-11, 11-8), părăsind astfel și el competiția.