"A jucat de 75 de milioane de euro". Dumitru Dragomir nu s-a oprit să laude un tricolor după victoria din Kosovo

Dumitru Dragomir Dennis Man kosovo Romania Stranieri
Data publicarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 16:39
Data actualizarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 16:41

România, cu Mircea Lucescu pe banca tehnică pentru prima dată în noul mandat, a învins, în deplasare, cu scorul de 3-0, pe Kosovo, în grupa C2 a Ligii Naţiunilor.

La Priștina, Mircea Lucescu a revenit cu o victorie pe banca naţionalei tricolore, după o pauză de 38 de ani. Dennis Man a fost şi jucătorul care a deschis scorul, în minutul 40, după o acţiune personală, urmată de un şut de la 16 metri, la colţul lung.

Răzvan Marin a transformat un penalty în minutul 51 şi a majorat avantajul României. În minutul 81, Valentin Mihăilă a profitat de o gafă a apărării gazdelor şi a şutat la poartă. Muric a respins, iar Denis Drăguş a recuperat și a marcat, stabilind scorul final.

Dumitru Dragomir l-a lăudat pe Dennis Man

Fostul președinte de la LPF a vorbit în termeni laudativi despre evoluția internaționalului român de la Parma, remarcând un aspet la care jucătorul este foarte bun.

"După golul magnific al lui Dennis Man şi-a revenit echipa şi a jucat foarte bine.

Dennis Man a avut trei acţiuni, fiecare de câte 25 de milioane de euro. A jucat de 75 de milioane de euro, atât se face, dacă mai face un meci bun la nivel internaţional. N-am văzut de mult aşa un fotbalist.

Pe un spaţiu atât de mic să lovească perfect mingea. A fost inteligent la cele două faze, când i-a pasat Mihăilă. Extraordinar. Pasele şi golurile pe care le-a dat sunt de câte 25 de milioane de euro fiecare.

Un total de 75 de milioane de euro. Exagerez, eu de fiecare dată mai exagerez, dar 80-90% se adevereşte. A crescut în valoare, are o forţă în picioare nemaipomenită, aţi văzut cum pleacă de pe loc.

Niciun atlet de talie europeană nu împinge aşa de bine ca el în picioare când pleacă de pe loc. Plecarea de pe loc este formidabilă. Nu sunt mulţi în lume care fac asta, primii 5-6 paşi", a declarat Dumitru Dragomir, potrivit Fanatik.