Rayo Vallecano a remizat, 0-0, în deplasarea de la Girona, în cadrul etapei a 7-a din La Liga, într-un meci care a adus o surpriză interesantă din partea antrenorului Inigo Martinez.

Acesta l-a folosit pe internaționalul român Andrei Rațiu, în vârstă de 25 de ani, pe un nou post – cel de mijlocaș dreapta, după ce fundașul dreapta a demonstrat calități ofensive în ultimele partie.

Andrei Rațiu, mijlocaș dreapta!? Cum s-a descurcat "Sonic" în duelul cu Girona

Decizia lui Martinez s-a dovedit inspirată, Rațiu adaptându-se rapid noului rol. Internaționalul român nu doar că a fost prezent în faza ofensivă, dar a continuat să fie un factor cheie și în defensivă.

Una dintre cele mai mari ocazii ale meciului i-a aparținut chiar lui Rațiu, care, în minutul 77, a expediat un șut puternic de la marginea careului, mingea trecând foarte aproape de poarta Gironei.

Rațiu a continuat să fie activ până în ultimele minute ale meciului. În minutele de prelungire, a condus presiunea echipei sale în careul advers și a încercat să deschidă scorul.

Girona a lansat un contraatac rapid, dar tot Rațiu a fost cel care a revenit în defensivă și a respins decisiv o centrare periculoasă în corner.

În urma remizei, Rayo Vallecano rămâne pe locul 10 în clasamentul La Liga, cu nouă puncte acumulate după șapte runde, în timp ce Girona ocupă locul 12, cu opt puncte.

În etapa următoare, Rayo Vallecano o va întâlni acasă pe Leganes. Partida se va disputa pe stadionul "Vallecas", nu mai devreme de ora 17:15.