Ange Postecoglou a făcut declarația pe care Radu Drăgușin voia să o audă: ”Sunt sigur de asta!”

Tottenham Ange Postecoglou radu dragusin Stranieri
Data publicarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 19:56
Data actualizarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 19:57

Tottenham a pierdut în fața lui Newcastle, scor 1-2, într-un meci în care Radu Drăgușin (22 de ani) a fost titular.

În condițiile în care Micky van de Ven a acuzat probleme medicale, Radu Drăgușin a fost integralist în meciul contra lui Newcastle, iar fundașul român a avut o prestație apreciată atât de fanii echipei, cât și de jurnaliștii britanici.

Ange Postecoglou: ”Drăgușin va fi foarte important în acest sezon!”

Internaționalul român s-a făcut remarcat prin două intervenții superbe prin alunecare, dar și prin unele acțiuni ofensive.

Ange Postecoglou a fost întrebat despre Radu Drăgușin la conferința de presă de la finalul meciului, iar tehnicianul australian s-a declarat încântat de prestația fundașului român.

Antrenorul lui Spurs a mărturisit că fundașul echipei naționale va avea un rol foarte important în acest sezon și consideră că meciul cu Newcastle a fost o oportunitate bună pentru a-l vedea la treabă pe Drăgușin.

Cred că Radu s-a descurcat bine. A fost o oportunitate bună ca el să joace. Are doar 22 de ani, este încă tânăr, mai ales pentru un fundaș și m-am gândit că, expunându-l la această atmosferă și la acest pericol, mai ales cu Isak în atacul lui Newcastle, trebuie să fie foarte concentrat și cred că a reușit să fie.

Sunt sigur că va fi foarte important în acest sezon. Cred că faptul că a experimentat aceste lucruri îl va ajuta”, a spus Ange Postecoglou la conferința de presă.

Nota primită de Radu Drăgușin pentru meciul cu Newcastle

Radu Drăgușin a primit nota șase din partea celor de la Spurs Web, care au scris că fundașul român are o parte din vină la cel de-al doilea gol al lui Newcastle.

O primă repriză liniștită, dar Drăgușin a avut o intervenție incredibilă imediat după pauză prin care l-a oprit pe Alexander Isak să marcheze un gol sigur. A ratat o șansă bună din corner. A avut o parte din vină la al doilea gol al lui Newcastle, dar toată defensiva a fost de vină”.