Antrenor din LaLiga: "Andrei Rațiu este unul dintre cei mai buni fundași de bandă din campionat"

Antrenor din LaLiga: Andrei Rațiu este unul dintre cei mai buni fundași de bandă din campionat Stranieri

Andrei Rațiu (26 de ani) are un sezon excelent la Rayo Vallecano și reușește să fie titular meci de meci, după o primă stagiune în care a fost mai mult rezervă.

Prestațiile foarte bune de la EURO 2024 i-au determinat pe șefii lui Rayo Vallecano să schimbe abordarea în privința lui Andrei Rațiu, iar fundașul dreapta a devenit unul dintre titularii siguri ai echipei în actuala stagiune.

Borja Jimenez, antrenor Leganes: "Andrei Rațiu, unul dintre cei mai buni fundași de bandă din campionat"

După ce a marcat împotriva Osasunei (3-1) și a oferit un assist la meciul cu Atletico Madrid (1-1), Andrei Rațiu a fost integralist și la partida de sâmbătă seară cu Leganes (1-1). Deși nu a mai contribuit la realizările ofensive ale echipei sale, Rațiu a fost comparat cu legendarul Zinedine Zidane de jurnaliștii de la Marca după o fază splendidă în careul advers, când a driblat doi adversari și a apelat la o piruetă spectaculoasă.

Andrei Rațiu a fost lăudat și de antrenorul lui Leganes după meci. Borja Jimenez a explicat că i-a schimbat poziția fundașului dreapta Adrià Altimira pentru a-l aduce în flancul stâng și a încerca să-l blocheze pe român.

"I-am schimbat poziția lui Adrià Altimira pentru că mi-am dorit un jucător care să joace pe picior schimbat și să apară bine în spatele mijlocașilor centrali. El are capacitatea de a intra în interior și de a se apăra în fața unuia dintre cei mai buni fundași de bandă din campionat. Mă refer la Rațiu", a spus Borja Jimenez, la conferința de presă de după meciul Rayo Vallecano - Leganes 1-1.

VIDEO Faza pentru care Marca l-a comparat pe Rațiu cu Zidane

Rațiu a fost integralist și a apărut de două ori la finalizare. Primul șut, în minutul 21, a fost respins de portarul Dmitrovic, iar al doilea a venit în minutul 84, când a reușit o fază deosebit spectaculoasă în preajma careului advers, însă a fost blocat.

"Rațiu se deghizează în Zidane, trece de doi adversari, face o piruetă în stilul lui Zidane, însă șutul său din careu este blocat de un adversar", au scris jurnaliștii de la Marca despre faza din minutul 84.