Dennis Man a avut o prestație slabă în primele 45 de minute, lucru ce l-a făcut pe Fabio Pecchia să îl înlocuiască la pauză cu Gabriel Charpentier. Valentin Mihăilă a fost introdus pe teren abia pe final.

Fabio Pecchia: ”Man nu trece printr-un moment grozav!”

La finalul meciului, Fabio Pecchia, antrenorul Parmei, a declarat că în opinia sa, ”Cruciații” ar fi trebuit să plece cu cele trei puncte și a subliniat că este mulțumit de efortul depus de echipa sa, care a încercat să marcheze golul victoriei până la fluierul final.

Întrebat de ce l-a schimbat pe Dennis Man, Pecchia a spus că l-a introdus pe Charpentier din rațiuni tactice, în condițiile în care internaționalul român nu traversează o perioadă bună, iar fotbalistul congolez putea aduce un plus de forță în flancul drept.

Nu vreau să scăpăm din vedere prima oră a jocului. Știam că întâlnim o echipă dificilă, care se apără bine. Este adevărat că uneori nu am avut controlul deplin, dar am lovit bara transversală. Meritama să câștigăm, dar sunt mulțumit și trebuie să scot în evidență caracterul grupului, care și-a dorit să egaleze și, după ce scorul a devenit 1-1, a încercat să obțină victoria până în ultimul minut. (...)

Man nu trece printr-un moment grozav, dar astea sunt lucruri care se mai întâmplă în cursul unui sezon. Am preferat să îl introduc pe Charpentier, care garantează forță, nepredictibilitate și abilitatea de a umple zona careului”, a spus Fabio Pecchia, conform Tutto Mercato Web

Dennis Man, criticat de italieni

Man a primit nota cinci din partea celor de la Parma Live, care au remarcat că fotbalistul român nu se mai ridică la înălțimea prestațiilor din debutul sezonului. Totuși, italienii consideră că acest lucru are legătură cu bandajul purtat de Dennis Man sub genunchiul stâng.

Man continuă să nu fie la cel mai bun nivel și pare că este din cauza acelui bandaj. Performanța lui are mult de suferit: nicio sclipire, nicio pasă demnă de el. La fel ca în meciul contra lui Como, a fost scos din ritm pe toată durata celor 45 de minute”, au scris italienii.