Anunțul italienilor despre Mihai Popa, portarul care nu a prins niciun minut în Serie A. E așteptat la un club din Superligă

mihai popa CFR Cluj Stranieri Mihai Popa
Data publicarii: Marti 13 August 2024, 16:13
Data actualizarii: Marti 13 August 2024, 16:22

Mihai Popa (23 de ani) este pe cale să se despartă de Torino, la un an după ce a semnat cu formația din Serie A.

Mihai Popa, portar cu evoluții apreciate în România, la Rapid, Astra Giurgiu sau FC Voluntari, a semnat cu Torino în vara anului trecut, după ce înțelegerea cu formația ilfoveană i-a expirat.

Urmează un împrumut la CFR Cluj?

Jurnaliștii de la Tuttomercatoweb anunță că gruparea din Serie A urmează să-i prelungească înțelegerea lui Antonio Donnarumma, în timp ce Mihai Popa ar urma să fie împrumutat la CFR Cluj, cu opțiunea cumpărării definitive.

Mutarea ar urma să aibă loc în contextul în care Răzvan Sava este pe cale să fie cumpărat de Udinese.

În această pauză competițională, portarul român a evoluat pentru torinezi într-un amical disputat în compania celor de la Cremonese și pierdut cu 1-2, amical în care Mihai Popa a avut trei intervenții de excepție.

"În repriza a treia de ieri, el a fost protagonistul a trei intervenții care i-au permis echipei să nu încheie meciul cu Cremonese cu un rezultat și mai greu de digerat.

Românul a salvat de două ori la ocaziile lui Zanimacchia, respingând și un șut înșelător trimis de Falletti", au scris cei de la Tuttosport.

Mihai Popa, portar crescut la Acadmeia Hagi, a mai fost legitimat la Astra Giurgiu, Rapid și FC Voluntari. Goalkeeper-ul născut în Constanța a strâns nouă meciuri la naționala U21 a României, participând inclusiv la Campionatul European din vara anului trecut.