Cu Daniel Paraschiv din nou rămas doar pe banca de rezerve, Real Oviedo a câștigat duminică meciul cu UD Almeria din Segunda Division, 3-2 pe teren propriu în etapa cu numărul 9.

David Costas (12), Jaime Seoane (18) și Alexandre Alemao (70), respectiv Luis Suarez (24 și 67) au fost marcatorii întâlnirii. VIDEO AICI

Oaspeții de la Almeria au terminat meciul cu doi eliminați, Aleksandar Radovanovic (63) și Rachad Fettal (79)!

Daniel Paraschiv are doar nouă minute jucate în ultimele patru runde din campionat, în care Real Oviedo a înregistrat rezultate pozitive: două egaluri în deplasare și două victorii acasă.

Atacantul român a debutat cu gol la națională (în 2022, în amicalul 5-0 cu Moldova, la un minut după ce a intrat pe teren, reușită din penalty), dar de atunci nu a mai bifat nicio selecție, deși s-a aflat inclusiv pe lista preliminară a noului selecționer Mircea Lucescu.

Pentru ultimele sale minute jucate, nouă la număr într-un 1-0 cu Eibar, publicațiile iberice au notat: „A fost trimis pe teren în ultima parte a meciului și abia a apucat să intre în joc” (Killer Asturias, care l-a notat cu 5) și „L-a înlocuit pe Alemão în ultimele minute. N-a avut timp să-și facă simțită prezența” (La Voz de Asturias, care nu i-a dat notă).

Oviedo a plătit 750.000 de euro pentru Daniel Paraschiv

În vară, Real Oviedo a plătit 750.000 de euro celor de la FC Hermannstadt în schimbul lui Daniel Paraschiv.

Totodată, clubul din Sibiu va încasa și 25% dintr-un viitor transfer al atacantului.

Momentan, Paraschiv e cotat la 1 milion de euro, potrivit Transfermarkt.