Atacantul român urmărit de Mircea Lucescu nu se impune în Spania! A jucat 26 de minute în patru etape

daniel paraschiv Mircea Lucescu Real Oviedo Stranieri
Data publicarii: Marti 10 Septembrie 2024, 18:31
Data actualizarii: Marti 10 Septembrie 2024, 18:31

S-a aflat pe lista lărgită a lui Mircea Lucescu pentru meciurile cu Kosovo și Lituania.

Selecționerul echipei naționale îl urmărește cu atenție pe Daniel Paraschiv (25 de ani), atacantul român care din acest sezon evoluează în Spania. Transferat la Real Oviedo, în Segunda División, vârful român nu reușește încă să confirme.

Clubul din Asturia, care în stagiunea precedentă a fost la un pas de promovarea în La Liga, a plătit 750.000 de euro pentru Daniel Paraschiv. În plus, Hermannstadt a păstrat un procent de 25% dintr-un viitor transfer al atacantului.

Daniel Paraschiv, nota 4 după 11 minute jucate pentru Oviedo

În primele patru etape din Segunda División, Paraschiv a adunat doar 26 de minute. Opt în prima rundă, cu Deportivo La Coruña, șapte cu Castellón, în a doua etapă, și alte 11 în weekend, la eșecul echipei sale cu Sporting Gijón (1-3).

Paraschiv a intrat pe teren în minutul 79, în locul lui Santi Cazorla, și nu a reușit să schimbe soarta meciului. Publicația Killer Asturias l-a notat cu 4 și a scris că „a intrat într-un moment în care Oviedo era căzută moral, așa că nu a avut nicio ocazie să se apropie de poarta lui Yáñez”.

O altă publicație locală, La Voz de Asturias, nu i-a acordat calificativ atacantului român. „A intrat pe finalul meciului. N-a avut nicio ocazie în atac și nu a putut schimba jocul echipei sale”, a scris sursa citată.

Daniel Paraschiv nu s-a impus încă la Oviedo

Momentan, Daniel Paraschiv nu este prima opțiune în atacul lui Oviedo. Tehnicianul Javier Calleja, care a rotit tot lotul în primele patru etape de campionat, îl preferă pe brazilianul Alexandre Alemão.

Oviedo are un început complicat de sezon. Echipa din Asturia e abia pe locul 17 (din 22), în condițiile în care era cotată printre favoritele la promovare. În stagiunea precedentă, Oviedo a încheiat pe locul șase, s-a calificat în play-offul pentru promovare și a pierdut în finală, contra lui Espanyol (1-2, după două manșe).

Daniel Paraschiv are o selecție pentru naționala României. A debutat într-un amical cu Republica Moldova, scor 5-0. Intrat pe teren în minutul 70, în locul lui Pușcaș, Paraschiv a punctat un minut mai târziu și apoi, în finalul jocului, a oferit și o pasă de gol.