Britanicii au comentat evoluția lui Radu Drăgușin după meciurile naționalei. Ce au remarcat la fundașul român

radu dragusin Liga Natiunilor Romania Tottenham Stranieri
Data publicarii: Marti 10 Septembrie 2024, 20:04
Data actualizarii: Marti 10 Septembrie 2024, 20:14

Radu Drăgușin a fost titular integralist în partidele pe care România le-a câștigat în Liga Națiunilor, cu Kosovo (3-0) și cu Lituania (3-1).

Internaționalul român a venit la acțiunea naționalei după ce a fost titular pentru Tottenham în meciul din Premier League, cu Newcastle.

Jurnaliștii de la Spurs-Web au realizat o analiză a evoluției lui Radu Drăgușin la echipa națională, iar pentru meciul cu Lituania cifrele românului au fost foarte bune.

Potrivit WhoScored, fundașul central a avut un procent de 97,6% al paselor complete și 41 de pase reușite din 47 de atingeri.

"Minutele din pauza internațională vor face mult bine pentru jucători precum Drăgușin, care încă își caută forma fizică maximă la începutul acestui nou sezon.

Românul va avea o mulțime de minute odată cu începerea competițiilor de cupe și Europa League", au scris jurnaliștii britanici.

Ange Postecoglou: ”Drăgușin va fi foarte important în acest sezon!”

Tehnicianul a fost întrebat despre Radu Drăgușin la conferința de presă de la finalul meciului cu Newcastle, iar australianul s-a declarat încântat de prestația fundașului român.

Antrenorul lui Spurs a mărturisit că fundașul echipei naționale va avea un rol foarte important în acest sezon și consideră că meciul cu Newcastle a fost o oportunitate bună pentru a-l vedea la treabă pe Drăgușin.

”Cred că Radu s-a descurcat bine. A fost o oportunitate bună ca el să joace. Are doar 22 de ani, este încă tânăr, mai ales pentru un fundaș și m-am gândit că, expunându-l la această atmosferă și la acest pericol, mai ales cu Isak în atacul lui Newcastle, trebuie să fie foarte concentrat și cred că a reușit să fie.

Sunt sigur că va fi foarte important în acest sezon. Cred că faptul că a experimentat aceste lucruri îl va ajuta”, a spus Ange Postecoglou la conferința de presă.