Ce a spus antrenorul Parmei despre Dennis Man și Valentin Mihăilă după remiza cu Fiorentina

Parma Dennis Man Fiorentina valentin mihaila Stranieri
Data publicarii: Sambata 17 August 2024, 22:25
Data actualizarii: Sambata 17 August 2024, 22:26

Partida dintre Parma și Fiorentina s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima etapă din Serie A.

Dennis Man a deschis scorul pentru ”Cruciați” în minutul 22, cu o execuție splendidă, însă formația viola a restabilit egalitatea în minutul 75, prin Biraghi.

Fabio Pecchia: ”Man, Mihăilă și Bonny au calitate, știu cum să joace rapid și cum să atace spațiile!”

Fabio Pecchia s-a declarat mulțumit de prestația solidă a ”Cruciaților”, însă a subliniat că echipa sa trebuie să marcheze mai multe goluri având în vedere numărul ocaziilor create.

Întrebat de ce i-a scos de pe teren în minutul 65 pe Dennis Man și pe Valentin Mihăilă,

Un debut foarte pozitiv, o prestație solidă, de calitate, am încercat mereu să ne creăm ocazii și să marcăm. După un astfel de meci, există regrete, ne-am creat 7-8 ocazii împotriva unei echipe puternice.

Este un lucru bun să vezi că echipa vrea să facă aceleași lucruri ca anul trecut, cu ideile noastre. Chiar dacă am suferit uneori, în fața unui adversar puternic, dar am avut întotdeauna intenția de a ataca.

Sunt fericit că ne-am creat atât de multe situații în Serie A, dar faptul că nu am marcat mai mult mă enervează, chiar și jucătorii erau furioși. Chiar și atunci când ne-am retras, nu ne-am asumat riscuri. Am fi putut să construim mai bine contraatacurile.

Ideea jocului trebuie să fie clară pentru toată lumea, chiar și pentru jucătorii care intră de pe bancă. Avem nevoie de toți jucătorii. Au fost momente în care puteam câștiga acest joc, în ultimele zece minute am jucat cu un om în plus.

Jucătorii care au ieșit nu au avut probleme. Știam că unii dintre ei nu au jucat prea mult. Bonny a avut unele probleme în timpul săptămânii. Man și Mihăilă au alergat mult. Sunt doar obosiți, nu sunt probleme.

Man, Mihăilă și Bonny au calitate, știu cum să joace rapid și cum să atace spațiile. Când echipa funcționează, au mai multă libertate mulțumită sprijinului oferit de fundași și mijlocași. Uneori atacăm cu patru jucători, vrem să jucăm și să câștigăm în felul ăsta”, a spus Fabio Pecchia, conform Parma Live.