Ce au scris spaniolii despre Andrei Rațiu după victoria lui Rayo Vallecano în fața lui Real Sociedad

Andrei Ratiu Rayo Vallecano Real Sociedad Stranieri
Data publicarii: Duminica 18 August 2024, 22:37
Data actualizarii: Duminica 18 August 2024, 22:38

Rayo Vallecano s-a impus pe terenul celor de la Real Sociedad, scor 2-1, în prima etapă din La Liga.

Golurile celor de al Rayo Vallecano au fost înscrise de Jorge de Frutos (minutul 67) și Sergio Camello (minutul 84), în timp ce pentru Real Sociedad a punctat Martin Zubimendi (minutul 90+7).

Ce a scris presa din Spania despre Andrei Rațiu

Andrei Rațiu a avut o ratare monumentală chiar în startul partidei, când a încercat să deschidă scorul cu o rabona, fază care i-a iritat pe parte dintre fanii lui Rayo Vallecano, care au argumentat că internaționalul român nu ar fi trebuit să se complice și să șuteze simplu.

Rațiu a rămas pe teren până în minutul 80, atunci când s-a accidentat și a fost nevoit să părăsească terenul ajutat de doi membri din staff-ul medical al lui Rayo.

Meciul a început energic, iar cuvintele antrenorului s-au adeverit: ’Vreau ca Rayo să verticalizeze și să își sufoce adversara în careul lor’. În prima parte a jocului, Nteka a început de la centrul terenului, Isi i-a pasat lui Embarba, care i-a așezat o minge perfectă lui Rațiu. Românul l-a driblat pe Remiro și a finalizat cu o rabona, dar fundașul advers a respins balonul de pe linia porții.

Balliu a intrat pe teren, după ce Rațiu s-a accidentat și a părăsit gazonul din cauza unui disconfort”, au scris cei de la Union Rayo.