Cu Horațiu Moldovan din nou titular între buturi, Sassuolo a câștigat meciul din deplasare cu Brescia, 5-2 sâmbătă în etapa a noua din Serie B, și se află pe locul 3 în clasamentul ligii secunde italiene, cu 18 puncte, sub Pisa (22 p) și Spezia (19 p).

Scorul a fost deschis în minutul 2 de (deja) fostul internațional român Daniel Boloca, care a trebuit să fie înlocuit la pauză din cauza unei accidentări.

Rezervă a lui Florin Niță la naționala României, Moldovan a primit cele două goluri în minutele 20 și 83 și a primit 6 pe linie de la publicațiile sportive din Italia: ”Parada de la ocazia lui Borrelli a schimbat perspectiva unui meci care a fost apoi la discreția echipei” (Tuttomercatoweb), ”Nu a avut ce face la primul gol, apoi a fost atent la lovitura de cap din apropiere a lui Borrelli și nu i-a permis Bresciei să revină în joc, cu două intervenții de excepție în repriza a doua. Inexact la golul de 2-4” (Canale Sassuolo) și ”O paradă mare la lovitura de cap din apropiere a lui Borrelli. Nevinovat la goluri, nu are mari pericole, dar când este chemat în acțiune răspunde, întotdeauna cu mare încredere” (Sassuolo News).

Spaniolii nu au uitat de Horațiu Moldovan! Ce au scris despre prestațiile românului în Serie B

Atletico Madrid are mai mulți jucători împrumutați în Europa, printre aceștia aflându-se și Horațiu Moldovan.

Împrumutat la Sassuolo, în Serie B, internaționalul român a avut un debut de sezon mai slab, însă și-a câștigat locul de titular la gruparea italiană, având un rol important în rezultatele bune obținute de echipă.

Pentru evoluțiile sale constante, Sassuolo l-a desemnat pe Horațiu Moldovan jucătorul lunii septembrie, iar italienii au realizat un clip cu cele mai bune parade ale românului.

Publicația Mundo Deportivo a scris despre situația portarului tricolorilor, explicând că Horațiu Moldovan a fost împrumutat de Atletico Madrid la Sassuolo pentru suma de 500.000 de euro, iar italienii ar putea să-l cumpere definitiv pentru1,3 milioane de euro.

Potrivit declarațiilor făcute de fostul goalkeeper al giuleștenilor, cel mai mare vis al său este să promoveze în Serie A alături de Sassuolo.