Al Nasr, cu românul Costin Amzăr titular, a reușit să câștige duminică un meci nebun cu Al Bataeh, 4-3 după ce a fost condusă cu 2-0 și 3-1, cu golul victoriei marcat dintr-un penalty în minutul 90+7.

Partida a contat pentru etapa a șasea din UAE Pro League, campionatul din Emiratele Arabe Unite, iar Amzăr a centrat perfect la prima reușită a echipei sale.

Au înscris Alvaro de Oliveira (9 - din penalty), Anatole Abang (43 - din pasa lui Ulrich Meleke) și Diney (66) pentru Al Bataeh, care a jucat în zece din minutul 23 (Mohamed Juma Eid a fost cel eliminat), respectiv Manolo Gabbiadini (49 - din pasa decisivă a lui Amzăr), Saeed Juma (73 - autogol) și starul local Ali Mabkhout (81 și 90+7 - din penalty) pentru Al Nasr, care venea după un 5-2 cu Dhofar (Oman) în Liga Campionilor din Golf.

Amzăr, înlocuit în minutul 69, a jucat pe postul de mijlocaș stânga și a fost printre cei mai buni de pe teren, fiind notat de Sofascore cu 7.2.

Dinamovistul împrumutat la formația din Emirate este la al patrulea meci jucat pentru Al Nasr în toate competițiile (UAE Pro League, UAE President's Cup și Gulf Club Champions League)

La Al Bataeh au evoluat titulari doi foști jucători din Liga 1 din România, camerunezul Anatole Abang (ex-Astra Giurgiu) și ivorianul Ulrich Meleke (ex-FC Botoșani, CFR Cluj, FC Voluntari).