FOTO Cristi Chivu, meci ca la teatru în UEFA Youth League. Cum s-a terminat Real Sociedad - Inter Milano

uefa champions league Cristian Chivu Inter UEFA Youth League Stranieri Cristi Chivu
Data publicarii: Miercuri 20 Septembrie 2023, 18:30
Data actualizarii: Miercuri 20 Septembrie 2023, 18:50

Reprezentativa U19 a lui Inter a remizat 3-3 împotriva echipei similare a lui Real Sociedad.

Elevii lui Cristian Chivu au fost repartizați în Grupa D din Uefa Youth League, alături de Benfica U19, Real Sociedad U19 și Salzburg U19. În prima etapă desfășurată miercuri dimineață, Inter U19 a remizat în partida cu Real Sociedad U19, scor 3-3.

• Cristi Chivu

Cu sufletul la gură până la final

Meciul a început excelent pentru gruparea antrenată de Chivu, care a înscris primul gol al meciului din penalty, în minutul 5 prin Sarr. Avantajul a fost dublat în minutul 7 de Kamate. Juniorii lui Sociedad nu au cedat psihic și au înscris golul de 1-2 doar patru minute mai târziu, iar egalarea a venit în debutul reprizei secunde.

Inter U19 a înscris golul de 3-2 în minutul 63 și cele trei puncte păreau să ajungă în Italia. Jon Martin a avut însă alte idei, și a stricat visele italienilor înscriind golul de 3-3 în minutul 89

În urma acestui rezultat, Inter se află pe locul secund, în urma Benficăi Lisabona U19. În celălalt meci al grupei, portughezii au învins-o pe Salzburg U19 la limită, scor 1-0.

Antrenorul de 42 de ani, Cristian Chivu, se află pe banca echipei de tineret a lui Inter din 2021. În cariera sa de jucător, Chivu este câștigător de Liga Campionilor alături de Inter, în sezonul 2009-2010.