Vineri seară, Al Gharafa a învins-o fără emoții pe Umm-Salal în etapa cu numărul 7 din primul eșalon al Qatarului și a înregistrat, astfel, trei puncte importante pentru un loc cât mai bun în clasament.

Cu Florinel Coman titular, Al Gharafa a câștigat în a 7-a etapă din campionat după un final de foc

Florinel Coman a fost titular. A părăsit suprafața de teren abia în minutul 90+6, moment în care i-a făcut loc lui Ayoub Al Oui pe ”Thani bin Jassim Stadium” din Doha

După o primă repriză tăcută, Antonio Mance (Umm-Salal) a deschis scorul în actul secund, mai exact în minutul 49. Al Gharafa a întors însă soarta partidei.

Mai întâi, Joselu a restabilit egalitatea după ce a fructificat o lovitură de la 11 metri. Ferjani Sassi a dus scorul la 2-1 în minutul 88, iar Jamal Hamed a închis tabela de marcaj la 3-1 în minutul 90+8.

Al Gharafa, în clasament

După șapte etape desfășurate în campionat, Al Gharafa a acumulat 11 puncte și se situează pe locul 5. Clubul se află la patru lungimi în spatele liderului Al Duhail, care are însă un meci în minus.

Trei victorii, două rezultate de egalitate și două înfrângeri a consemnat până în clipa de față Al Gharafa, respectiv un golaveraj de +2 (11 goluri marcate, 9 goluri primite).