Dennis Man a deschis scorul în minutul 16, iar Răzvan Marin a transformat în minutul 25 penalty-ul obținut de Valentin Mihăilă. Radu Drăgușin a înscris și el în minutul 36 cu capul, după o centrare perfectă a lui Dennis Man.

Radu Drăgușin, ”o bijuterie ascunsă” a lui Tottenham

Englezii au avut cuvinte de laudă la adresa lui Radu Drăgușin pe care l-au numit ”o bijuterie ascunsă” pe care o are Tottenham.

Statisticile lui Radu Drăgușin la meciul României arată că Spurs are o bijuterie ascunsă”, au titrat cei de la Spurs Web.

Nu doar golul lui Radu Drăgușin, prima sa reușită la echipa națională, i-a dat pe spate pe britanici, ci și aportul defensiv pe care l-a avut fundașul central al lui Tottenham în meciul cu Cipru.

Editorialistul Seb Jenkins a scris, după ce a văzut cifrele lui Drăgușin din meciul cu Cipru, că, în opinia sa, fundașul român are multe de oferit la Tottenham, însă fotbalistul român se confruntă cu două mari probleme: faptul că nu primește suficiente minute din partea lui Ange Postecoglou și faptul că tactica impusă de tehnicianul australian implică o linie defensivă mai avansată față de preferințele fotbalistului român.

Radu Drăgușin a avut în sfârșit șansa să joace câteva minute săptămâna aceasta după ce a fost convocat la echipa națională a României. Prestația pe care a avut-o în victoria cu 3-0 în fața Ciprului arată că el are ceva de oferit lui Tottenham.

Fundașul lui Tottenham a fost titular și a jucat 82 de minute înainte de a fi înlocuit și cu siguranță și-a lăsat amprenta asupra jocului.

Radu Drăgușin a fost starul meciului

Principalul titlu al serii poate fi că Radu Drăgușin a înscris primul său gol la echipa națională, cu capul din corner, dar prestația sa este mai mult decât atât. Drăgușin a avut 52 de atingeri în cele 82 de minute și a înregistrat o acuratețe a paselor de 98%.

Drăgușin a încercat două mingi lungi și le-a jucat perfect pe ambele. Ciprioții nu au reușit să îl deposedeze nici măcar o dată. Toate intervențiile sale au fost reușite și a avut patru acțiuni defensive. A câștigat trei dueluri cu atacanții ciprioți, a recuperat mingea o dată și să nu mai menționăm golul cu capul.

Tema pare a fi că Drăgușin strălucește la echipa națională, dar se chinue la Tottenham. Bineînțeles, s-a făcut remarcat și în perioada petrecută la Genoa. Așadar, de ce nu se întâmplă asta și la Tottenham?

Sunt două explicații. Drăgușin nu primește prea multe minute la Spurs din cauza importanței pe care o au Cristian Romero și Micky Van de Ven. De altfel, aș spune că linia defensivă avansată a lui Postecoglou nu i se potrivește lui Drăgușin. Lui îi place mai mult să fie cu spatele la zid, să își apere propriul careu, ceea ce i se potrivește mai bine la națională sau la Genoa decât la Tottenham”, au scris cei de la Spurs Web.