Dennis Man Fiorentina Parma valentin mihaila Stranieri
Data publicarii: Duminica 18 August 2024, 09:18
Data actualizarii: Duminica 18 August 2024, 09:17

Dennis Man și Valentin Mihăilă au fost titulari la Parma în remiza cu Fiorentina (1-1), din prima etapă a Serie A.

Cu Man și Mihăilă titulari la meciul care a consemnat revenirea clubului în Serie A, Parma a reușit o primă repriză excelentă contra Fiorentinei. Valentin Mihăilă a ratat o ocazie uriașă în minutul 5, când a șutat mult peste poartă din șase metri, iar Dennis Man a deschis scorul în minutul 23.

"Man, prima bijuterie. Mihăilă nu poate fi prins când accelerează"

Golul lui Man a fost precedat de o minge câștigată în preajma careului advers de atacantul Bonny. Internaționalul român a primit mingea la marginea careului mic și a șutat perfect cu piciorul stâng.

Man și Mihăilă au fost înlocuiți în minutul 65 de antrenorul Fabio Pecchia, iar Parma a fost egalată 10 minute mai târziu. Portarul Suzuki a gafat și le-a oferit o lovitură liberă oaspeților, iar căpitanul Biraghi a marcat spectaculos.

Atât Man, cât și Mihăilă au fost elogiați în presa din Italia după debutul Parmei în acest sezon de Serie A. "Man revine în Serie A și are nevoie de puțin timp pentru a reuși prima sa bijuterie din acest sezon. A controlat bine mingea, i-a dat efect la colțul lung, iar Terracciano nu a putut face nimic. A avut apoi multe faze de calitate și a încercat să își servească coechipierii. Efortul depus l-a forțat să piardă o cantitate semnificativă de energie", a scris Parma Live despre Man, notat cu 7.

Valentin Mihăilă a ratat câteva ocazii importante de a înscrie, însă și el a fost apreciat de italieni, care l-au notat cu 6: "Nu poate fi prins când accelerează. A pus constant apărarea Fiorentinei în dificultate și s-a dublat excelent cu Valeri. A fost mereu primul care a profitat de spațiile avute și a avansat. Întotdeauna a creat superioritate, însă uneori i-a lipsit claritatea".

Fabio Pecchia: ”Man, Mihăilă și Bonny au calitate, știu cum să joace rapid și cum să atace spațiile!”

Fabio Pecchia, antrenorul Parmei, s-a declarat mulțumit de prestația solidă a ”Cruciaților”, însă a subliniat că echipa sa trebuie să marcheze mai multe goluri având în vedere numărul ocaziilor create.

Întrebat de ce i-a scos de pe teren în minutul 65 pe Dennis Man și pe Valentin Mihăilă, Pecchia a invocat efortul fizic important depus de cei doi.

”Un debut foarte pozitiv, o prestație solidă, de calitate, am încercat mereu să ne creăm ocazii și să marcăm. După un astfel de meci, există regrete, ne-am creat 7-8 ocazii împotriva unei echipe puternice.

Este un lucru bun să vezi că echipa vrea să facă aceleași lucruri ca anul trecut, cu ideile noastre. Chiar dacă am suferit uneori, în fața unui adversar puternic, dar am avut întotdeauna intenția de a ataca.

Sunt fericit că ne-am creat atât de multe situații în Serie A, dar faptul că nu am marcat mai mult mă enervează, chiar și jucătorii erau furioși. Chiar și atunci când ne-am retras, nu ne-am asumat riscuri. Am fi putut să construim mai bine contraatacurile.

Ideea jocului trebuie să fie clară pentru toată lumea, chiar și pentru jucătorii care intră de pe bancă. Avem nevoie de toți jucătorii. Au fost momente în care puteam câștiga acest joc, în ultimele zece minute am jucat cu un om în plus.

Jucătorii care au ieșit nu au avut probleme. Știam că unii dintre ei nu au jucat prea mult. Bonny a avut unele probleme în timpul săptămânii. Man și Mihăilă au alergat mult. Sunt doar obosiți, nu sunt probleme.

Man, Mihăilă și Bonny au calitate, știu cum să joace rapid și cum să atace spațiile. Când echipa funcționează, au mai multă libertate mulțumită sprijinului oferit de fundași și mijlocași. Uneori atacăm cu patru jucători, vrem să jucăm și să câștigăm în felul ăsta”, a spus Fabio Pecchia