Daily Mail a găsit vinovații după eșecul lui Tottenham cu Newcastle. Nota primită de Radu Drăgușin

Tottenham Newcastle radu dragusin Stranieri
Data publicarii: Luni 02 Septembrie 2024, 08:37
Data actualizarii: Luni 02 Septembrie 2024, 08:44

Radu Drăgușin (22 de ani) a fost integralist la Tottenham în eșecul suferit pe terenul lui Newcastle, 1-2, în runda a treia din Premier League.

Drăgușin a avut o prestație sigură și s-a remarcat cu două intervenții cruciale, câte una la începutul fiecărei reprize. Prima, în minutul 5, în fața lui Barnes, iar a doua, în minutul 47, la un duel cu Isak. Ambele secvențe au fost lăudate de Tottenham pe rețelele sociale.

Radu Drăgușin, considerat de Daily Mail cel mai bun jucător din apărarea lui Tottenham la eșecul cu Newcastle

Drăgușin nu poate fi considerat vinovat la cele două goluri încasate de Spurs. Barnes a deschis scorul în minutul 37, după un aut executat rapid, fază la care Maddison a fost depășit ușor de Kelly în flanc.

Tottenham a egalat în minutul 56 după un autogol al lui Dan Burn provocat de Brennan Johnson, intrat la pauză, iar londonezii au fost mult mai periculoși când scorul a devenit 1-1. Contrar cursului jocului, Newcastle a revenit în avantaj din minutul 78, când Joelinton a găsit o pasă sclipitoare pentru Murphy, plecat de la limita ofsaidului și l-a depășit în viteză pe Udogie. La finalizare a apărut Isak, care a îndeplinit o formalitate.

Ziarul Daily Mail l-a considerat pe Radu Drăgușin cel mai bun jucător din defensiva lui Tottenham, acordându-i nota 7: "El a fost una dintre cele două schimbări din tabăra lui Spurs, intrând în locul lui Micky Van de Ven. A reușit un meci solid și câteva intervenții excelente, cu una dintre ele blocând o ocazie mare a lui Isak".

În schimb, portarul Vicario și fundașii Porro, Romero și Udogie au fost toți notați cu 6.

Pentru primul gol încasat a fost criticat campionul mondial Cristian Romero, argentinianului fiindu-i reproșată poziționarea. Totuși, Daily Mail a subliniat că fundașul lui Spurs a avut "un meci decent". La al doilea gol al lui Newcastle, britanicii scriu despre fundașul stânga Destiny Udogie, care "nu a putut să îl prindă din urmă pe Jacob Murphy".

Cel mai bun jucător al lui Tottenham a fost desemnat Brennan Johnson, care a fost introdus la pauză și a provocat autogolul lui Burn. Galezul a fost notat cu 8 și descris drept "jucătorul care a schimbat meciul".

• Radu Drăgușin este așteptat acum în cantonamentul naționalei României. Fundașul a fost convocat de Mircea Lucescu pentru meciurile cu Kosovo și Lituania din Liga Națiunilor.

Ange Postecoglou: ”Drăgușin va fi foarte important în acest sezon!”

Ange Postecoglou a fost întrebat despre Radu Drăgușin la conferința de presă de la finalul meciului, iar tehnicianul australian de la Spurs s-a declarat încântat de prestația fundașului român.

”Cred că Radu s-a descurcat bine. A fost o oportunitate bună ca el să joace. Are doar 22 de ani, este încă tânăr, mai ales pentru un fundaș și m-am gândit că, expunându-l la această atmosferă și la acest pericol, mai ales cu Isak în atacul lui Newcastle, trebuie să fie foarte concentrat și cred că a reușit să fie.

Sunt sigur că va fi foarte important în acest sezon. Cred că faptul că a experimentat aceste lucruri îl va ajuta”, a spus Ange Postecoglou la conferința de presă.