VIDEO Daniel Paraschiv, ratare uriașă la debutul în Spania! Surpriza lui "Il Luce" a primit o pasă splendidă de la Santi Cazorla

daniel paraschiv Deportivo La Coruna Real Oviedo santi cazorla Stranieri
Data publicarii: Sambata 17 August 2024, 23:14
Data actualizarii: Sambata 17 August 2024, 23:14

Daniel Paraschiv (25 de ani) a debutat la Real Oviedo în liga secundă a Spaniei, sâmbătă seară, la meciul de pe terenul lui Deportivo La Coruna.

Real Oviedo a câștigat cu 1-0, după un gol marcat de Alberto del Moral încă din minutul 5. Daniel Paraschiv a intrat în minutul 82, când i-a luat locul vârfului de atac Alemao.

Daniel Paraschiv, ratare uriașă la debutul în Spania pentru Real Oviedo

Deși a jucat doar puțin peste 10 minute, Paraschiv a avut o șansă mare de a debuta cu gol la Real Oviedo. Veteranul Santi Cazorla (39 de ani) a găsit o pasă remarcabilă prin care l-a lăsat pe fostul atacant al lui Hermannstadt singur cu portarul, însă românul a întârziat șutul cu piciorul drept și a trimis în German Parreno.

Santi Cazorla este fostul mare internațional spaniol, dublu campion european, care a jucat mult timp la Villarreal la Arsenal. În 2023 a decis să revină la Real Oviedo, clubul care l-a dat în fotbalul mare. "Aș juca și gratis aici, dar nu este permis", mărturisea mijlocașul, într-un interviu pentru The Guardian acordat în aprilie.

Paraschiv a marcat un gol pentru Real Oviedo în cantonamentul din această vară. Atacantul a punctat într-un amical cu Al Ettifaq, disputat pe 31 iulie, scor 3-2.

Daniel Paraschiv a fost cumpărat în această vară de Real Oviedo, de la FC Hermannstadt, pentru 700.000 de euro.

Paraschiv se află pe lista preliminară a stranierilor convocați la naționala României pentru meciurile cu Kosovo și Lituania, din Liga Națiunilor. Rămâne de văzut dacă noul selecționer Mircea Lucescu îl va păstra pe atacantul lui Real Oviedo și în lotul final.