Suspendat după roșul primit la prima echipă și netrecut pe lista UEFA pentru meciul Rangers - FCSB din Europa League, Ianis Hagi a fost trimis din nou la formația secundă.

Marți seara, chiar de ziua lui, fotbalistul de 26 de ani a jucat toate cele 90 de minute în Rangers B - Stenhousemuir (Scottish League One, adică divizia a treia) 4-1, rezultat echivalent cu calificarea echipei secunde în sferturile de finală ale competiției SPFL Trust Trophy.

Hagi a înscris în prelungiri ultimul gol al partidei, direct din corner, dar mingea a fost deviată în poartă de un fundaș advers.

Ultima dată când tricolorul a marcat într-un meci oficial la echipa de club a fost tocmai în noiembrie anul trecut!

Ianis Hagi, decisiv la naționala României în preliminariile EURO 2024

S-a întâmplat pe 2 noiembrie, într-un Deportivo Murcia - Alaves 0-10 din Cupa Spaniei, când Ianis a semnat o ”dublă” pentru echipa la care era atunci împrumutat.

Însă în tot acest interval, Hagi și-a făcut treaba la echipa națională a României: golul victoriei pe 18 noiembrie 2023 în 2-1 cu Israel din preliminariile EURO 2024, plus golul din amicalul 2-3 cu Columbia de pe 26 martie acest an.