Dennis Man mai e și criticat! Publicația care nu a fost impresionată de evoluția românului din ”thriller-ul” cu Napoli

Dennis Man Napoli Parma Stranieri
Data publicarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 16:22
Data actualizarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 16:22

Parma a pierdut în fața celor de la Napoli, scor 1-2, într-o partidă incendiară din Serie A.

Dennis Man și Valentin Mihăilă, cei doi internaționali români de la Parma, au fost titulari și au avut o prestație apreciată de jurnaliștii italieni. Dacă Mihăilă a fost înlocuit încă din minutul 73, Dennis Man a rămas pe teren până în minutul 90+15.

Gazzetta dello Sport l-a criticat pe Dennis Man

”Cruciații” au deschis scorul în minutul 19 de la punctul cu var prin Bonny, însă în repriza secundă, Parma a rămas în zece după eliminarea portarului Zion Suzuki. Pentru că Fabio Pecchia epuizase toate schimbările, în poartă a intrat fotbalistul de câmp, Enrico Del Prato, iar Napoli a reușit să întoarcă scorul în prelungiri, Lukaku a egalat în minutul 90+2, iar patru minute mai târziu, Anguissa a marcat și el cu capul.

Chiar dacă nu a mai reușit să înscrie, așa cum a făcut-o în primele două etape, cu Fiorentina și cu AC Milan, Dennis Man a reușit să îi încânte pe italieni.

Încă o prestație bună din partea lui Dennis Man, unul dintre cei mai proactivi jucători după revenirea Parmei în Serie A. Un impact bun, chiar dacă, până la final, prestația sa a fost umbrită de revenirea lui Napoli.

Puțin rigid comparativ cu primele meciuri. A avut unele sclipiri, dar s-a izolat mult timp în bandă și nu a intrat în joc. Pe final, chiar dacă a fost foarte obosit, s-a sacrificat pentru coechipierii săi cât de bine a putut”, a scris Tutto Mercato Web.

Și cei de la Corriere dello Sport au aplaudat evoluția lui Dennis Man: ”A avut câteva idei în prima repriză, când Parma a jucat cu atacanții”.

Totuși, Man nu a avut parte doar de laude după meciul cu Napoli. Gazzetta dello Sport i-a acordat nota 5,5 internaționalului român și a criticat unele aspecte din jocul lui Man: ”O săgeată care lasă anumite spații libere. Din partea dreaptă trece în partea stângă, dar apoi dispare de tot pe stadionul pe care a debutat în Serie A în 2021”.

Notele primite de Dennis Man după meciul cu Napoli din partea publicațiilor din Italia