Dezastru pentru Răzvan Marin: 5 eșecuri din 5 și golaveraj 0-13: "O prestație anonimă"

Razvan Marin Empoli Inter Milano Stranieri
Data publicarii: Duminica 24 Septembrie 2023, 16:16
Data actualizarii: Duminica 24 Septembrie 2023, 16:17

Răzvan Marin (27 de ani) a fost titular la Empoli în eșecul suferit contra lui Inter, scor 0-1, în runda a cincea din Liga 1.

La primul meci cu noul antrenor Aurelio Andreazzoli pe bancă, Empoli a suferit al cincilea eșec din tot atâtea meciuri disputate în actualul sezon de Serie A. Unicul gol al lui Inter a fost marcat de Federico Dimarco, care a reușit o execuție spectaculoasă în minutul 51, șut direct în vinclu din afara careului.

Răzvan Marin, note mici în presa din Italia după meciul cu Inter

Răzvan Marin a rămas pe teren până în minutul 69, când a fost înlocuit de Jacopo Fazzini. Prestația mijlocașului român nu i-a impresionat pe jurnaliștii italieni, care i-au acordat printre cele mai mici note din tabăra italienilor.

"O prestație anonimă. L-am văzut doar alergându-și adversarii și a făcut prea puțin pe faza de construcție", au scris jurnaliștii de la TMW despre Răzvan Marin, căruia i-au acordat nota 5,5.

Cei de la Mediaset l-au notat pe Marin cu 5, reproșându-i că nu a reușit să limiteze incursiunile lui Henrikh Mkhitaryan, dar nici să îl ajute pe fundașul dreapta Tyronne Ebuehi pe faza defensivă.

Empoli este ultima clasată din Serie A, cu cinci eșecuri în primele cinci etape și un golaveraj dezastruos: 0-13! Formația lui Răzvan Marin venea după umilitorul 0-7 contra lui AS Roma, iar acum se pregătește pentru duelul cu penultima clasată Salernitana, miercuri, de la 19:30.

Răzvan Marin a fost titular în patru dintre cele cinci meciuri disputate în Serie A de Empoli. Mijlocașul a fost rezervă neutilizată la duelul din precedenta etapă, cu AS Roma.